Living Proof Perfect hair Day™ Shampoo, 236 ml

Dissolves any impurities & prevents split ends & frizz

CHF 33.96

(CHF 143.90 / l, Price shown includes 8,1% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 236 ml

Only 1 item in stock

Delivery by Wednesday, 07 October if you order by Thursday at 23:59.

Switzerland: Free standard delivery from CHF 54.90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • For dry & dull hair
  • Provides beautiful shine
  • Provides moisture
  • Silicone-Free Silicone-Free
  • Cruelty-free Cruelty-free
  • Available @ store Available @ store

Frequently bought together with Rahua Hydration Conditioner, 275 ml

Living Proof Perfect hair Day™ Shampoo, 236 ml CHF 33.96 (CHF 143.90 / l)
Rahua Hydration Conditioner, 275 ml CHF 42.46 (CHF 154.40 / l)
Total price: CHF 76.42
Description

Thanks to its unique formulation, the Perfect hair Day™ shampoo by Living Proof effectively removes dirt, sweat, oil, environmental pollution and product build-up without drying out the hair. It ensures beautiful shine and boosts resilience. The luxurious foam provides much-needed moisture and leaves hair soft and supple. The shampoo protects against damage and split ends and makes it easier to comb for easy styling. The formula is free from silicones and sulphates.

Application:

  • Apply the shampoo to wet hair and lather vigorously.
  • Repeat the application if necessary.
  • Rinse thoroughly.
Item no.: NF-LIP-PH-SH-201
Content: 236 ml
EAN: 840216935921
Manufacturer No.: LIP-PH-SH-201
Brand: Living Proof
Product Types: Shampoos
Hair Type : Damaged hair , Dry hair
Properties : Silicone-Free, Sulphate-free, Cruelty-free , Available @ store
Area of Application : Hair
Particularly suitable for : Women , Men
Ingredients (INCI)

Aqua, Cetyl Alcohol, Behentrimoniumchloride, C13‐15 Alkane, Polyglyceryl-3 Methylglucose Distearate, Isopentyldiol, Guar Hydroxypropyltrimonium Chloride, Polyricinoleic Acid, Glycerin, Polyglyceryl-3 Betainate Acetate, Sodium Pca, Caesalpinia Spinosa Gum, Hydroxyethyl Cellulose, Hydroxypropyl Methylcellulose, Parfum, Citric Acid, Hydroxyacetophenone, Caprylyl Glycol, Ethyl Lauroyl Arginate Hcl, Limonene, Hexyl Cinnamal, Linalool, Citronellol

Available at the Cosmeterie store

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for Living Proof Perfect hair Day™ Shampoo