I WANT YOU NAKED Holy Hemp Solid Soap, 100 g

Heavenly body cleanser with hemp seed oil

CHF 17.08 CHF 18.98 -10%

(CHF 170.80 / kg, Price shown includes 8,1% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 100 g

Only 9 items in stock

Delivery by Thursday, 08 October if you order by Sunday at 23:59.

Switzerland: Free standard delivery from CHF 54.90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • Suitable for all skin types
  • Regenerative properties
  • Delicate lather
  • Cruelty-free Cruelty-free
  • Silicone-Free Silicone-Free

Frequently bought together with I WANT YOU NAKED Coco Glow Shower Gel, 250 ml

I WANT YOU NAKED Holy Hemp Solid Soap, 100 g CHF 17.08 (CHF 170.80 / kg)
I WANT YOU NAKED Coco Glow Shower Gel, 250 ml CHF 21.57 (CHF 86.28 / l)
Total price: CHF 38.65
Description

The Holy Hemp Solid Soap is a heavenly body cleanser that nourishes the skin. It is rich in hemp seed oil that is high in omega fatty acids providing the skin with regenerative and protective properties. The delicate lather pampers the skin. Furthermore, the oil contains gamma-linolenic acid for renewed skin radiance and a pleasant skin feel.

Item no.: XEC-IWYN-HS-14
Content: 100 g
EAN: 785983389297
Manufacturer No.: HS-14
Brand: I WANT YOU NAKED
Product Types: Soaps
Skin Type : For all skin types , Dry skin , Normal skin , Oily skin , Combination skin , Mature skin , Sensitive skin , Blemished skin
Properties : Mineral oil-free , Cruelty-free , Silicone-Free
Area of Application : Body
Ingredients (INCI)

Cocos Nucifera (Coconut) Oil, Aqua, Olea Europaea (Olive) Oil, Sodium Hydroxyde, Cannabis Sativa (Hemp) Seed Oil, Persea Gratissima (Avocado) Oil, Glycerin, Citricacid, Citrus Lemon Peel Oil, Litsea Cubeba (May Chang) Fruit Oil, Rosmarinus Officinalis Leaf Oil, CI 77288 (Chromium Oxide Green), CI 77492 (Iron Oxide), Caprylic/Capric Triglyceride, Tocopherol (Vitamin E), Lecithin, Ascorbyl Palmitate (Vitamin C), Citral, Limonene, Citronellal, Geraniol, Linalool

Legal guarantee & manufacturer details
Manufacturer: Saint Clouds GmbH & Co.KG, Parsdorfer Weg 6, 85551, Kirchheim, Germany, contact@saint-clouds.com, www.iwantyounaked.com

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for I WANT YOU NAKED Holy Hemp Solid Soap

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder